RESULTS OBTAINED BY UPT STUDENTS

AT PHASES OF THE "C.C. TEODORESCU" NATIONAL CONTESTS

 

- 22 1st place prizes awarded by the Ministry of Education (18 in the last 8 years – out of 16 possible !!!)

- 12 2nd place prizes awarded by the Ministry of Education

- 6 3rd place awarded  by the Ministry of Education

- 13 honorary mentions

- 48 Special prizes awarded  additionally to the prizes obtained from the Ministry of Education

 


BUCUREȘTI 2016

 

MECHANICAL PROFILE

1.

ROZPUTNIAK DMYTRO

PRIZE  Ist place, M.E.C.T

Diploma de MERIT-ALMA-MATER

Pr.Sp. IOSIF HAJDU

PLACE-1-;

 

2.

COCIORVAN ONISIM

 

IInd place, M.E.C.T Diploma MERIT-AGIR

PLACE-2-;

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

MATEI LARISA - GEORGIANA

   Ist PRIZE, M.E.C.T.
ALMA-MATER Diploma

PLACE I


BRAȘOV 2015

 

MECHANICAL PROFILE

1.

BUMBAC EMANUEL-FLORIN

PRIZE  II, M.E.C.T

MERIT diploma -ASTR

Pr.Sp. IOSIF HAJDU

PLACE-3-;

 

2.

BUMBAC PETRU

 

HONORARY PRIZE I , M.E.C.T

PLACE-5-;

3

PĂȘCĂLĂU MARIUS

SPECIAL PRIZE

Al Univ. TRANSILVANIA Brașov

PLACE 8

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

VĂLEAN CRISTINA

EXCELENCE   PRIZE

Pr.Sp. IONEL DOBRE

PLACE I

MAXIMUM POINTS: 80

5

MIKLOS ZOLTAN

PRIZE I, M.E.C.T

Pr.Sp.Univ.Transilvania Brașov

Pr.Sp. LAZĂR BOLEANȚU

PLACE 2

6

TOPCIOV ALEXANDRA-ELENA

PRIZE II , M.E.C.T

MERIT Diploma -AGIR

Pr.Special IOSIF HAJDU

PLACE 3

 

 

TIMIȘOARA 2014

 

MECHANICAL PROFILE

1.

KRAUSZ TAMAS

PRIZE  I, M.E.C.T

PLACE-l-;

MAXIMUM POINTS: 100

2.

MICOTA DAN IOAN

 

PRIZE  I, M.E.C.T

PLACE-l-;

MAXIMUM POINTS: 100

3

ENESCU ADELIN COSTINEL

HONORARY PRIZE , M.E.C.T

PLACE 4

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

MANCIU GABRIEL IOAN

       PRIZE I, M.E.C.T

PLACE I

MAXIMUM POINTS: 100

5

SĂBĂU CRISTIAN ATTILA

PRIZE II, M.E.C.T

PLACE 2

6

LINUL CRISTINA SAVETUCA

HONORARY PRIZE , M.E.C.T

PLACE 4-6

CLUJ-NAPOCA 2013

 

MECHANICAL PROFILE

1.

MĂRUȚĂ REMUS ȘTEFAN

 

PRIZE  I, M.E.C.T

PLACE-l-;

MAXIMUM POINTS: 100

2.

POPA ALEXANDRU

 

PRIZE  I, M.E.C.T

PLACE-l-;

MAXIMUM POINTS: 100

3

GIURGICĂ  ALEXANDRU

HONORARY PRIZE , M.E.C.T

PLACE 4

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

NAVRATIL IULIU VICTOR

       PRIZE I, M.E.C.T

PLACE I

5

NAVRATIL CRISTIAN FLAVIU

HONORARY PRIZE , M.E.C.T

PLACE 4

BUCUREȘTI  2012

 

MECHANICAL PROFILE

1.

CHIOȚEA MIHAI LIVIU - II A , Gr.4

PRIZE  I, M.E.C.T

2.

HORVATH ANDRAS ZOLTAN - IIA , Gr.4

PRIZE II, M.E.C.T

3

CRIȘAN CIPRIAN DIMITRIE -II A , Gr.4

PRIZE  III, M.E.C.T

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

DRIENOVSKY MIHAI - II D, Gr.8

PLACE I, PRIZE I, M.E.C.T

5

PRAȚA  GABRIEL - II D, Gr.9

PLACE 2, PRIZE II, M.E.C.T

6

FALK  ALEXANDRU - II D, Gr.8

PLACE 3, PRIZE III, M.E.C.T

GALAȚI  2011

 

MECHANICAL PROFILE

1.

MARTON ZSOLT

PRIZE  I, M.E.C.T

2.

GAVRILĂ RĂZVAN GEORGE

PRIZE II, M.E.C.T

3

ZÎMBRAN RADU ȘTEFAN

PRIZE  III, M.E.C.T

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

MATANIE ABEL ADORIAN

PLACE I, PRIZE I, M.E.C.T

5

COMȘA DIANA CLAUDIA

PLACE 2, PRIZE II, M.E.C.T

6

SAAD KMEID

PLACE 3, PRIZE III, M.E.C.T

 

 

BUCUREȘTI  2010

 

MECHANICAL PROFILE

1.

MOCONI SAMUEL CONSTANTIN

 

PRIZE  I, M.E.C.T

Special prize “Alexandru Puiu Anghel”- Ploiesti

2.

BELCHITE ȘTEFAN,

 

PRIZE III, M.E.C.T

Special prize of Mechanical discipline chair  U.P.G.Ploiești

Special prize “Victor Baușic”, Univ.Gh.Asachi Iași

 

NONMECHANICAL PROFILE

4

DANCE FLORIN CORNEL

 

PLACE I, PRIZE I, M.E.C.T

Special prize “Stefan Anghel”-Reșița

5

MATEI OVIDIU

PLACE I, PRIZE I, M.E.C.T

6

ILIONI ALIN ANDREI

 

PLACE I, PRIZE I, M.E.C.T

Special prize- “ALMA MATER” Bucuresti

PLOIESTI  2009

 

MECHANICAL PROFILE

1.

KARACSONYI  ALEXANDRU

 

PRIZE  I, M.E.C.T

Special prize “Stefan Anghel”- Ploiesti

Special prize “Lazar Boleantu”, U. P. T.

 

NONMECHANICAL PROFILE

2

ISVERCEANU PETRU SOLOMON                  

 

PRIZE I, M.E.C.T

Special prize-“Emil Cernaianu” (Univ. Craiova)

3

RIST ANDREI

 

PRIZE II,M.E.C.T

Special prize -“Mircea Golumba” Resita

Special prize -Univ.Petrol-Gaze Ploiești

BUCURESTI  2008

 

MECHANICAL PROFILE

1

LUCAU STEFAN                           II B,Gr.7

PRIZE II, M.E.C.T,

2

CIOBANU ELENA                        II B,Gr.7

Mențiune II, M.E.C.T,

 

IAȘI 2007

 

MECHANICAL PROFILE

1.

PIȘKI  TIMEA   

                                            

PRIZE  I, M.E.C.T

Merit diploma of Techical Academy for Sciences Romsnia

Special prize “Victor Baușic”, Univ.Gh.Asachi

 

NONMECHANICAL PROFILE

2

DUMBRAVĂ  MARIUS    

PRIZE I, M.E.C.T

Special prize-“Mircea Golumba” (Univ. Resita)

Special prize Univ. Transivania Brasov

3

GALAȚANU  SERGIU VALENTIN                            

PRIZE II,M.E.C.T

Special prize-“35 ani de Inv.superior la Reșița”

Special prize-Univ.Petrol-Gaze Ploiești

4

BUDĂCAN  VASILE                    

Mențiune II, M.E.C.T,

Special prize- Academia Navală Constanța

Special prize- Univ.Tehn. de Constr. București

CONSTANTA 2006

1

SOFRONIA  RALUCA ELENA

Mentiune I M.E.C.T, NONMECHANICAL PROFILE

2

MARINCU IOAN DANIEL

Mentiune II M.E.C.T, NONMECHANICAL PROFILE

3

MIRCEA ALEXANDRU

Mentiune III M.E.C.T, NONMECHANICAL PROFILE

4

SANTĂU  ALEXANDRU

Mentiune I M.E.C.T, MECHANICAL PROFILE

 

TARGU MURES 2005

 

MECHANICAL PROFILE

1.

LINUL EMANOIL

PRIZE  II, M.E.C.T

2.

NES CRISTIAN                        

HONORARY MENTION, M.E.C.T,

 

NONMECHANICAL PROFILE

3

PARVULESCU ANDREEA

HONORARY MENTION, M.E.C.T,

4

MASKULIK ZITA

HONORARY MENTION, M.E.C.T,

5

STEFAN IOANA

HONORARY MENTION, M.E.C.T,